Zima, opravdu velká zima

Když jsem se minule zmínil o tom, že je potřeba sledovat rozsah pracovních teplot komponent, nerozváděl jsem to dále, protože si tato problematika zaslouží samostatný článek.

Ve 30km nad Zemí je totiž už opravdu velká zima, konkrétně kolem -65°C.

Atmosféra Země je složitá struktura. Teplotní křivka s rostoucí výškou je znázorněna na tomto grafu (zdroj vortex.plymouth.edu) :

Teplota v závislosti na výšce od Země

Jak je vidět, po překročení určité výšky (10-11km) začne teplota stagnovat a od přibližně 20km se teplota začne paradoxně opět zvyšovat! Tomu jevu se říká stratopauza.

V horních vrstvách stratosféry (kolem 50km) se tak teplota dostane opět nad nulu. Tato vrstva obsahuje velké množství ozonu, které pohlcuje záření Slunce a způsobuje tak ohřívání.

Připomínám, že udávaná výška, kterou má dosahnout náš balón je 33 kilometrů a tak se stále budeme potýkat s teplotou pod -50°C.

2 Responses to “Zima, opravdu velká zima”

  1. czANSO blog » Blog Archive » Zdroj energie balónu – baterie Says:

    [...] ale možné vzít první baterie v supermarketu, které uvidíme a to především díky hlubokému mrazu, který ve výšce panuje. Obyčejné baterie nebo akumulátory v mrazu rychle ztrácejí [...]


  2. czANSO blog » Blog Archive » Teplotní čidla Says:

    [...] teploty musím vybrat vhodná čidla. Začal jsem hledat dostupná čidla, která by zvládala extrémní teplotu, která může dosahovat -60 až -70°C. Nejprve mohu doporučit velice pěkný článek Teplota a [...]


Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.