Flight control aneb mozek balónu

Flight control je základní komponenta, která bude provádět manipulaci s daty, přijímat příkazy, vysílat odpovědi a také ovládat foťák.

Od této komponenty požadujeme:

  • robustní řešení
  • stabilita
  • minimální hmotnost
  • nízká spotřeba
  • velký rozsah operační teploty
  • standardní řešení i softwarové vybavení

Existují v podstatě 2 varianty, jak k problému přistupovat:

  • vyvinout vlastní desku a vybrat si vlastní mikroprocesor
  • použít existující platformu

Obě varianty mají svoje výhody, ale jít cestou vlastního vývoje desky je jistě těžší. U našeho projektu jsou k řešení desítky problému a tak je zde vhodné využít ověřené a spolehlivé platformy, které již existují.

Martin Sekera, člen týmu, doporučil z vlastní zkušenosti platformu Arduino.

Existuje dokonce český distributor této platformy, obchod HW Kitchen.

Nejprve jsme uvažovali o variantě Arduino Duemilanove with ATmega 328.

Je to osvědčená platforma založená na procesorech Atmel ATMega. Hmotnost celé desky je krásných 27g. Má 14 digitálních vstupů/výstupů, ale pouze jeden jediný hardwarový seriový port. Celá deska tiká na 16MHz a programuje se pomocí vestavěného USB portu a Arduino Software, který je volně k dispozici pro stažení na všechny pc platformy (Windows, Linux, Mac).

Rozhodl jsem se napsat panu Ing. Oldřichu Horáčkovi z obchodu HW Kitchen. Projekt jsem mu představil a zeptal se na možnost podpory, sponzoringu. Panu Horáčkovi se projekt velmi líbí a tak s poskytnutím Arduino platformy můžeme počítat! Skvělá zpráva!

V následujících dnech jsem si ale uvědomil, že s jediným hardwarových seriovým portem bude potíž, protože pro naše další komponenty budou potřeba ještě alespoň 2 další.
Jistě, seriové porty se dají emulovat softwarově za pomoci klasických I/O pinů, ale je to také zdroj možných potíží, které si ve výšce 30km nemůžeme dovolit.

Problém by vyřešila varianta Arduino MEGA with ATmega 1280. Má totiž 4 hardwarové seriové linky a také mnohem více digitální I/O pinů. Je nepatrně větší a těžší, ale podstatně dražší.

Pan Horáček nakonec doporučil Seeeduino Mega V1.1 Assembled. Je to odnož založená na Arduino Mega, jenom je menší, lehčí a levnější.

Pro další vývoj tedy počítám s touto deskou a platformou Arduino. Děkujeme obchodu HW Kitchen za poskytnutí této desky!

Arduino Software

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.