Prototyp GSM modulu a první SMS

Poté co dorazil první balíček komponent, začal jsem studovat datasheety GSM modulu GM862. Načrtnul jsem si základní schema a začal jej připravovat.
Nejprve jsem vyrazil do obchodu GM nakoupit nějaké diskrétní součástky, konektory, diody atd.

Electronic components!

Desku GM862 Evaluation Board – Basic 50-Pin jsem opatřil konektory:

GM862 Evaluation Board with connectors

Opatrně jsem nasadil GSM/GPRS modul GM862 na titěrný konektor a připojil modul na nepájivé kontaktní pole, které využívám při vývoji prototypů.

GM862-QUAD GSM/GPRS Module + GM862 Evaluation Board

Dále bylo potřeba vyřešit napájení, protože GSM modul potřebuje ke svému provozu 3.4-4.2V. Zakoupil jsem tedy nastavitelný regulátor napětí, vypočítal hodnoty odporů a otestoval. Tento modul může ve špičkách odebírat proud až 2A, zdroj proto musí být schopný takovému požadavku vyhovět.
Poslední problém představovali rozdílné logické úrovně – Seeeduino má 5V TTL logiku a GSM modul 2.8V CMOS logiku. Zařadil jsem tedy dělící můstky a pull-up rezistory.

U mobilního operátora Vodafone jsem zakoupil předplacenou SIM kartu a vložil ji do modulu. Celkové sestavení vypadalo následovně:

Seeeduino Mega and GM862-QUAD sends SMS to my HTC mobile phone

Další den jsem pracoval na softwarové části a naštěstí jsem nalezl knihovnu, která z velké části uměla s modulem pracovat a posílam mu definované AT příkazy.

Je potřeba:

  • inicializace modulu
  • nastavení přenosové rychlosti
  • zadání PIN kodu
  • nastavení evropského kmitočtového pásma
  • přihlášení do sítě
  • odeslání SMS na zadané číslo

Po pár hodinách se věc podařila, modul se přihlásil do sítě a po mém příkazu odeslal první SMS na můj mobil. Prototyp je funkční. Ukázkové video je zde:

czANSO – GSM module GM862 works fine! from Pavel Richter on Vimeo.

Schema vytvořím později až budou hotové další moduly.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>